Kategorie
Brak Pamięć Życie

Nie wpasujesz się

Spełniające się proroctwa tych, którzy źle nam życzą. Pewnych, że życzą dobrze. Uczą twardości charakteru. Janczarskiego. Słuchaj powtarzających się proroctw tak długo, aż staną się częścią twojej osobowości. Zadręczonej, niepodważalną pewnością, że jesteś wcieleniem braków, wybrakowanie szkodzącym tym, którzy ich nie posiadają. Cokolwiek byś nie zrobił, udowadniając, że nie, jednak nie, całkowicie nie, zupełnie nie, nie jest ważne. Wystarczy jedno potknięcie i wiesz, że mieli rację. Ich błędy nie szkodzą im, tylko tobie, są bezbłędni we własnych. Wysiłek poprawy, którego nigdy być nie powinno, bo nic poprawy nie wymagało, wali się jak ułożony dom karciany. Powalony świadomością upadku, kolejnego i potwierdzającego. Byłeś nikim, będziesz nikim, jesteś nikim. Niezmiennie, powtarzanie. Nie ułożysz nigdy niczego do końca, trwale i bezpiecznie. Nie będziesz nawet fundamentem. Nie zrozumiesz, że bycie w błędzie przynosi zysk, kosztem winy i niższości innych, którzy albo uznają tę zasadę, albo zostaną wypchnięci poza granicę układu, opartego na szczerym nie przyznaniu się do winy. Bez niego nie będą mogli zrzucić jej na ciebie. Nie będą posiadać tego, co odebrali tobie. Bycia równym w poszukiwaniu.   

Możesz być wykształcony, tryskać wiedzą, rozumem, inteligencją, witalnością, talentami, żartem i siłą. To nie ważne. Złamaną duszą, potrzaskanym sobą widzisz, że wokół siebie nie znajdziesz nic, poza wypaloną przestrzenią. Nie umiesz kochać, nie umiesz szczerze, nie wiesz jak być, kiedy i dlaczego. Tylko jesteś. Nie wiesz na jak długo, po co, w jakim celu. Nie przychodzisz, nie ma cię, nie odchodzisz. Jedyne co wiesz, że przyjdzie kres. Jak niezliczone końce, rozpoczętych i nie zakończonych. Listów, zdań, spowiedzi, rozmów, planów, chęci, nadziei, strachu. Pretensji, żali, kolejnych prób, rozwiązania, nawiązania, przepraszania, tłumaczenia, że na krótki moment byłeś, a nie było cię. Słuchałeś swojego głosu, który wiesz, że należy do ciebie. Obserwując swoje ciało, którym poruszasz. Odczuwasz ty, ale nie to ty jednak, to ktoś, kogo nie znasz. Wszystko twoje, a jednak nie. Czyjeś. Twojo, nie twoje. Czyjoś, nie czyje, nie mojo moje. Nie moje spełnienie, nie ja jestem jego przyczyną.

Rozpoczynasz wszystko od nowa. Po raz kolejny. Następny. Cieszysz się rozpoczynaniem, tylko to umiesz. Jesteś początkiem. Czasami udaje ci się przeciągnąć to rozpoczynanie, aż do początku budowania. Łudzisz się, że może tym razem nie zobaczysz powstających pajęczyn pęknięć. Odwrócisz wzrok, udasz że ich nie ma. Im dłużej udajesz, tym pęknięcia stają się szersze. Gdy się odwrócisz zobaczysz ruinę. Jeżeli się nie odwrócisz wiesz, że nie zobaczyłeś ruin, które pozostawisz. Zazwyczaj wiesz, że zanim zaczniesz zaczynanie, nie doczekasz się nawet i tego. Twój, nie twój głos powie, co musi być powiedziane, twoje ciało, nie twoje, rozwieje nadzieje. Potem skurczysz się, zwiniesz, schowasz. Na jakiś czas. Rozwiniesz się, powstaniesz. Staniesz pewnie, czekając na kolejną porażkę.

Krzywdzisz. Nie chcesz. Chcesz być taki jaki jesteś. Nie wolno ci. Możesz być tylko taki jak inni. Na gruzach budować kolejne gruzy, które nazwiesz osiągnięciem. Nie swoimi rękami. Tych, którzy położyli kamienie węgielne wierząc, że tworzą coś więcej niż tymczasowość, wiedzących, że to jedynie wiara, nadzieja, nie pewność. Jak spojrzenie w oczy, dotykające serca, gdy serce nie okaże się oczekiwanym, gdy zboczysz na ścieżkę innego rytmu jego bicia. Staniesz się kamieniem odrzuconym, którego nikt nie podniesie. Nie zostałeś obtłuczony na miarę, pozbawiony krawędzi właściwych samemu sobie i nie wpasujesz się w oczekiwaną trwałość nietrwałości. A tego nigdy nie chciałeś. Pozostaje ci własne bycie w niebycie. Masz chociaż to. Niczego innego nie poznałeś. Pozostajesz, jesteś, zanikasz.

11 odpowiedzi na “Nie wpasujesz się”

Bardzo w Tobie dużo bólu. Boli i mnie, choć Cię nie znam. Może właśnie piękno i sens leży w tym, że… wcale nie trzeba się wpasować? Żyć, poznawać, doświadczać, szukając w tym wszystkim zgody z samym sobą?/.

Polubione przez 1 osoba

Jestem bólem. Nie widzę w tym piękna. Estetyka może być różnie oceniana. Ból też można przedstawić estetycznie pięknym. Kadr, frazy, melodie, graficznie, wnioski, kazania. A żyć? Musi się, nie musi. W zgodzie? Bez niej? Nie wiem.

Polubienie

Człowiek jest też częścią społeczeństwa, a wcale nie musi do niego należeć; bywa częścią dysfunkcyjnej rodziny, a wcale nie musi się z nią identyfikować.

Polubione przez 1 osoba

To nie jest całkiem równoznaczne, równoważne względnie logiczne, zawarte w zbiorach. Bardziej nawet, gdy nie ustalimy jednej definicji z powyższych. Nie wymądrzając się: można mieć rodzinę i można jej nie mieć, rezygnując z bycia jej częścią. Biologicznie i zakresowo prawnie, nadal jednak rodzina nią pozostaje rodziną. W społeczeństwie można pozostawać, jeżeli mamy na myśli kulturę, naród, język, religię, ludzkość etc. Można być także poza jej nawiasem, np. będąc jednostką socjopatyczną, wyznawać poglądy, zasady, wiarę sprzeczne z przyjętymi w społeczeństwie, lub być w sytuacji wykluczenia, jak bezdomności, orientacji seksualnj, rasy, wykształcenia, niepełnosprawnisci itd. Poczucie przynależności nie jest tylko naszym wyborem. To również ocena otoczenia. Bycia gejem katolikiem, demokratycznym komunistą, liberalnym konserwatystą. Kimkolwiek kto na coś się nie godzi, nie popiera, nie dokonuje właśnie oceny.

Polubienie

Właśnie o tym mówię. To, że urodziliśmy się w takim a nie innym miejscu, w takiej a nie innej rodzinie i w takim a nie innym czasie, nie znaczy, że musimy się do tego dostosowywać, akceptować i czuć, że to część nas. Nawet jeśli całe społeczeństwo krzyczy, że powinniśmy. Dopóki nie robimy tym nikomu krzywdy – dlaczego nie?

Polubione przez 1 osoba

Nie patrzeć na innych, robić swoje.
Jak mnie inni dobijają przypominam sobie tytuł Twojego bloga i.. bez wpasowywania idzie się dalej 😉

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s